تقریبا حدود یک دهه می‌شود که مردم کشورمان به سمت بازار اینترنتی گرایش نشان داده‌اند و این بازار توانسته اعتماد مردم را به خود جلب کند.

خرید اینترنتی یک پدیده مدرن مخصوص قرن ۲۱ است که مردمان نسل های گذشته از آن بی‌خبر و بی‌نصیب بوده‌اند. پدیده‌ای که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حوزه اقتصاد، بازارهای جهانی و سیستم های گردش پول را دچار دگرگونی کرده و اثرات این تغییر روز به روز به طور گسترده‌تر در اقتصاد جهانی دیده می‌شود.

پدیده خرید اینترنتی و بازار مجازی، قطعا ویژگی های منحصربه‌فرد و امتیازات بزرگی داشته که توانسته انقلابی در دنیای اقتصاد و جریان های گردش ثروت ایجاد کند و ملیاردها انسان را به سمت خود بکشاند.

اما شوربختانه در کشور ما، هنوز بیشتر مردم به سمت بازار های سنتی و حضوری تمایل دارند و استفاده از خدمات اینترنتی و بازار مجازی نمود کمتری در زندگی روزمره قشر حداکثری مردم دارد. هرچند با گذشت زمان و ظهور مراکز اینترنتی معتبر در کشور که خدمات و کالاهای مناسبی ارائه می‌کنند، کم کم گرایش هایی به سمت بازار غیرحضوری و آنلاین دیده ‌می‌شود اما در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی، خرید آنلاین هنوز راه بسیار درازی را در پیش دارد تا به انتخاب اول مردم تبدیل شود.

بر اساس آمار سازمان توسعه تجارت سهم خرید و فروش اینترنتی در کشور در سال ۹۶ حدود ۱۱ درصد از GDP یا تولید ناخالص ملی بوده است در حالیکه این عدد در کشور های پیشرفته به بیش از ۲۰ درصد می‌رسد.

 

امروزه بر اساس آمارهای موجود، اکثر افراد ایرانی که از اینترنت خرید می‌کنند، از قشرجوان و تحصیل کرده‌ای هستند که با سیستم کاری فروشگاه های اینترنتی آشنایی دارند و متوجه مزیت های این نوع خرید هستند.

 

تمایل بیشتر قشرجوان نسبت به میان سالان به خرید اینترنتی را می‌توان در ذهن بازتر جوانان و انعطاف‌پذیری فکری بیشتر آنان نسبت به میان سالان دانست. بعضا افرادی که بیش از ۴ دهه از زندگیشان می‌گذرد، تمایل بیشتری به حفظ شرایط سنتی زندگی خود و به نوعی دچار هومئوستازی فکری می‌شوند. از این روی استفاده از خدمات نوین و دستاوردهای علمی را کمتر در برنامه روزمره زندگی راه می‌دهند. همین مورد در بحث بازار اینترنتی نیز مطرح است.

امروزه اکثر افرادی که خرید آنلاین دارند، قشر زیر ۳۰ سال ایران را تشکیل می‌دهند. به عنوان مثال شما کمتر فردی ۵۰ ساله را می‌بینید که گوشی موبایل خود را از دیجی‌کالا خریده باشد!

همچنین میزان تحصیلات و آگاهی افراد نیز در انتخاب شیوه خرید آنلاین اثرگذار است. افرادی که کمی با روند کسب و کار آنلاین و امنیت بسیاربالای تراکنش های انجام شده در آن آشنایی دارند، متوجه این مساله هستند که در محیط اینترنتی اگر ریالی جا به جا شود به علت اینکه در زمان دقیق با ذکر جزییات ثبت می‌شود، به راحتی قابل پیگیری است.

بهتر است بدانید که با خرید اینترنتی، شما علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه ها، اطمینان و امنیت بیشتری در خرید خود تجربه خواهید کرد. کالای دریافتی شما دارای استاندارد های تضمین شده است که در صورت بروز هر مشکلی به سادگی قابل پیگیری خواهد بود.

 

در ادامه به اختصار به بررسی ۵ دلیل مهم برای اینکه همیشه خرید اینترنتی را ترجیح دهید، می‌پردازیم.

 

۱- تنوع کالا

فروشگاه های اینترنتی به دلیل اینکه می‌توانند در عین داشتن انبار اختصاصی، با پخش کننده ها و واردکنندگان نیز همکاری داشته باشند، از نظر تنوع کالا، محصولات متفاوت بیشتری را می‌توانند به کاربران ارائه کنند. در حالیکه فروشگاه های حضوری به دلیل محدودیت در بودجه و فضای انبار و ویترین، از نظر تنوع محصولات دچار محدودیت هستند.

.

.

همچنین ممکن است بارها برای شما پیش آمده باشد که وارد یک فروشگاه بزرگ می‌شوید و به دلیل تعداد و تنوع بالای محصولات دچار سردرگمی شده و نیازمند راهنمایی مشاور فروش باشید.

فروشگاه های اینترنتی نظیر دکترباتری که ساختاری استاندارد دارند، به دلیل دسته‌بندی محصولات و مرتب سازی آنان بر حسب فاکتورهای مختلف مانند قیمت، سال ساخت و ویژگی های فنی گوناگون، کاربران به راحتی می‌توانند مدل مناسب نیاز و سلیقه خود را بیابند و از میان گزینه های مختلف، بهترین انتخاب را داشته باشند. در نتیجه اگر شما از فروشگاه آنلاینی بازدید کنید که تنوع محصولات بسیار بالایی هم داشته باشد، بازهم به دلیل دسته‌بندی و دسترسی آسان، دچار سردرگمی نخواهید شد.

۲- سهولت در ارزیابی قیمت و مقایسه سریع و آسان در بازار آنلاین

متاسفانه عدم شفافیت قیمت کالاها یکی از مشکلات اساسی مردم در امر خرید و فروش در بازار بوده است. مخصوصا اگر محصولی که به دنبال آن هستید، کمی تخصصی و یا کمیاب باشد. در آن صورت مجبور خواهید شد تا به هرقیمتی که فروشنده به شما می‌گوید، اعتماد کرده و خرید خود را انجام دهید بدون آنکه ارزش واقعی و قیمت اصلی آن کالا را بدانید.

.

.

همین مساله همچنان در دنیای مدرن امروز هم پابرجاست و مخصوصا در بازار لوازم جانبی موبایل و به ویژه باتری موبایل های هوشمند، سواستفاده های فراوانی از عدم اطلاع عموم از قیمت و ارزش محصولات می‌شود و گاها شاهد خرید و فروش این کالاها به قیمت های عجیبی هستیم.

عرصه آنلاین و بازار الکترونیک، این مشکل را برای تمامی کاربران حل می‌کند. به شرطی که از آن و امکاناتش استفاده کنید و برای اولین بارهم که شده کمی به قابلیت های دنیای اینترنتی اعتماد کنید.

.

.

شما در کمتر از چندین دقیقه می‌توانید قیمت یک محصول را در فروشگاه های مختلف اینترنتی مشاهده کنید و به راحتی مقایسه کنید. همچنین سایت های مقایسه قیمت هم چندیست که در کشور راه‌اندازی شده‌اند و تمام قیمت های موجود در فروشگاه های اینترنتی در مورد یک کالای خاص در قالب یک لیست به شما ارائه می‌کنند.

از جمله این سایت ها می‌توان به وبسایت ایمالز و ترب اشاره کرد. شما با جستجوی ساده در یکی از این وبسایت ها و پیدا کردن کالای موردنظرتان، می‌توانید لیست قیمت فروشندگان مختلف در سرتاسر وب را مشاهده کنید که گاها تعداد این فروشندگان و تنوع قیمت ها از ۵۰ عدد هم میگذرد. سپس بر اساس قیمت این لیست برای شما مرتب می‌شود و لینک هر فروشگاه هم در اختیارتان خواهد بود.

.

۳- قابلیت مشاهده نقد و بررسی دیگر خریداران و دیدگاه ها

.

از قدیم الایام ضرب المثلی میان ما ایرانی ها وجود دارد به این مضمون که :” هیچ ماست بندی نمی‌گوید ماست من ترش است!”

خب قطعا هیچ فروشنده‌ای هیچ یک از کالاها و محصولات خود را ضعیف جلوه نمی‌دهد و از تمامی انها به نحوی دفاع می‌کند. محصولات گران قیمت را با تاکید برکیفیت بسیار بالا و محصولات کم کیفیت را با تاکید بر قیمت ناچیز، توجیه می‌کنند. در نتیجه برای اینکه شما بتوانید تشخیص دهید کدام محصول بیشترین کاربرد و کیفیت را با قیمت مشابه نسبت به رقبا دارد، تنها می‌توانید از تجربه خریداران قبلی کمک بگیرید که آن محصول را تهیه کرده‌اند.

.

.

در فروشگاه های حضوری امکان چنین مساله‌ای به هیچ عنوان وجود ندارد، اما در فروشگاه های آنلاین شما می‌توانید با بازدید از قسمت نظرات کاربران و نقد و بررسی خریداران، دیدگاه صادقانه آنها را در مورد کالاها بخوانید و از نقطه نظر خریدار و صاحب کالا، نقاط ضعف و قوتی که آنها تجربه کرده‌اند را بفهمید.

همچنین برای بررسی های بیشتر و مفصل تر شما را دعوت می‌کنیم تا از وبسایت های نقد و بررسی معتبر ایرانی همچون زومیت و دیجیاتو هم دیدن کنید.

۴- تضمین اصالت کالا

.

.

یکی دیگر از امتیازات بزرگ خرید از فروشگاه های آنلاین، بحث تضمین اصالت کالاست که این موضوع بعضا (نه همیشه) در فروشگاه های حضوری مشکل آفرین است. به عنوان مثال شما یک عدد شارژر دیواری را به اسم اورجینال به مبلغ ۱۵۰ هزارتومان تهیه می‌کنید، بعد از مدتی که بر حسب اتفاق نمونه واقعا اورجینال آن شارژر را می‌بینید، متوجه می‌شوید کالایی که شما به اسم اورجینال خریده‌اید در واقع نمونه های کپی یا مشابه اصلی بوده. در چنین مواقعی پیگیری این موارد خارج از حوصله اکثر کاربران است چرا که برای پیگیری باید حضورا به آن فروشگاه رفته، بعد از کلی بحث و جدل با فروشنده بتوانید او را مجاب کنید که هزینه دریافت شده را پس بدهد یا کالا را برای شما تعویض کند که در اکثر مواقع هم فروشنده ها زیربار این موارد نخواهند رفت و با توضیحاتی بی اساس شما را قانع خواهند نمود.

اما در محیط انلاین و فضای تجارت اینترنتی، به دلیل اینکه تمامی ادعاها به صورت مستند در وبسایت ثبت شده و درهنگام صدور فاکتور هم اورجینال بودن یا های کپی بودن محصول ذکر می‌شود، در قبال تمامی هزینه های دریافت شده به کاربر رسید و کدپیگیری داده می‌شود، در صورتی که کالای خریداری شده دچار هرگونه مشکلی باشد، به علت وجود مدارک و ادله قانونی فراوان و محکم، پیگیری بسیار سهل شده و در اکثر موارد هم فروشنده های اینترنتی با دانستن این موارد و بسته دیدن دست خود برای اعمال اخلال، از سواستفاده خودداری می‌کنند.

۵- تحویل درب منزل

تحویل کالا درب منزل از مزیت های خرید آنلاین است. دیگر نیازی نیست تا مرکزشهر بروید، کلی هزینه کرایه وسیله نقلیه یا سوخت و استهلاک خودرو به جان بخرید یا اگر در شهرهای کوچک و روستاها زندگی می‌کنید، مجبور شوید تا به کلان شهر ها عزیمت کنید.

.

.

تنها کافیست با چند کلیک ساده در موبایل یا لبتاپ یا کامپیوتر خود، در حالیکه در منزل نشسته‌اید، کالایی را بیابید، در موردش تحقیق کنید، بهترین قیمت و خدمات را انتخاب کنید و آن کالا را درب منزل خود در هرکجای ایران بزرگ که باشید، تحویل بگیرید.

همچنین تحویل درب منزل بعضی محصولات سنگین که حمل و نقل آنها دشوار است و هزینه زیادی هم روی دوش شما خواهد گذاشت، یک مزیت ویژه محسوب می‌شود.

دیگر امتیازات :

.

.

 • با خرید آنلاین دیگر لازم نیست در محیط های شلوغ شهری و مراکز خرید نگران نبودن مکانی برای پارک خودرو خود باشید.
 • با خرید آنلاین دیگر نیازی به حمل کالای خریداری شده ندارید. این یعنی ریسک سرقت و آسیب به محصول در مسیر فروشگاه تا منزل را به صفر رسانده اید.
 • با خرید انلاین نیازی نیست تمام روز خود را در بازار به دنبال مقایسه قیمت و محصولات مختلف باهم، بگذرانید. در محیط اینترنتی همه چیز بسیار سریع تر و دقیق تر انجام می‌شود.

 

اگر بیشتر مردم به سمت خرید آنلاین روی بیاورند، چه نتایجی در پی خواهد داشت؟

.

 • با روی آوردن به خرید آنلاین شما باعث کشش جامعه به سمت دنیای مدرن و بهینه می‌شوید.
 • امور تجاری و کسب و کارها سریع‌تر انجام می‌شوند.
 • فرایند های مالی امن‌تر می‌شوند.
 • امکان سو استفاده و ایجاد اختلال به صفر نزدیک می‌شود.
 • فرصت عادلانه برای ایجاد کسب و کار میان اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه ایجاد می‌شود. (راه اندازی کسب و کار اینترنتی به مراتب ارزان تر از کسب و کار حضوری که شامل اجاره مغازه و خرید اجناس و هزینه های مربوطه است، تمام می‌شود.)
 • فرصت کار و تحرک اقتصادی برای افراد خانه‌نشین، کم توان و معلول ایجاد می‌شود.
 • بانوان برخلاف بازار حضوری، در فضای بازار انلاین هم‌اندازه آقایان و حتی بیشتر می‌توانند نقش آفرینی داشته‌باشند.
 • در محیط اینترنتی افراد خلاق می‌توانند بسیار راحت تر ایده های خود را عملی کنند. چرا که سختی ها و دشواری های بازار حضوری در بازار انلاین وجود ندارد.
 • به دلیل عدم نیاز به فعالیت های فیزیکی بسیار که در محیط مغازه و بازار ضروریست،‌ نیروی افراد مشغول در حوزه کسب و کارهای اینترنتی بر روی امور مهم و اساسی متمرکز می‌شود و مدت زمان کاری کارمندان شاغل در وبسایت، بسیار مفید تر و بهینه تر از حالت حضوری است.
 • با رویکرد جامعه به سمت محیط های انلاین و فروشگاه های مجازی و رونق این بازار، در مصرف انرژی، فضا و زمان افراد و کاربران صرفه جویی بسیار زیادی صورت می‌گیرد و هدر رفت مالی در مقیاس کلی برای کشور بسیار کاهش می‌یابد.
 • محیط اینترنتی و فضای آنلاین کسب و کار یک فرصت بسیار ویژه و مغتنم برای جوانان جویای کار است که می‌توانند با کمی تحقیق و مطالعه وارد این حوزه شده و هریک کسب و کاری کوچک، بهینه و خلاق را راه‌اندازی کنند که انشالله بتوانند با تلاش و پیگیری آن را روز به روز گسترده کرده و علاوه بر ارضای نیازهای مادی خویش، بتوانند چندین خانواده را هم در کسب و کار خود سهیم و مشغول به کار کنند.

 

با تشکر از زمانی که در دکترمگ گذراندید.

خوشحال می‌شویم تا شما هم در بحث های ما شرکت کنید و سوالات و نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

مطمئنا تمامی نظرات خوانده می‌شوند و توسط کارشناسان در اسرع وقت پاسخ داده خواهند شد.