با اینکه در دنیای مدرن و آنلاین امروز دسترسی به بسیاری از اطلاعات بسیار آسان شده و می‌توان ادعا کرد در هیچ زمینه‌‌ای ابهام فنی و علمی وجود ندارد، اما باتری موبایل شاید یکی از این استثنائات باشد که حتی با نفوذ گسترده اینترنت و اطلاعات در زندگی مردم، همچنان تصورات و تخیلات اشتباه زیادی در مورد عملکرد باتری موبایل و بحث انرژی رسانی به گجت های دیجیتال مطرح است.

ما در طول مدتی که در صنعت انرژی موبایل مشغول به کار بودیم، سوالات و مسائل گاها عجیبی از مشتریان و یا حتی همکاران خود شنیده بودیم، مواردی که هیچ سنخیتی با واقعیت نداشته و صرفا شایعاتی مبهم و بدون اساس علمی برای جلب توجه و یا درخواست هزینه بیشتر از مشتریان بوجود آمده اند.

این مساله ما را برآن داشت تا این شایعات را بنویسیم و با بررسی آنها، شما را یک بار برای همیشه در برابر تمامی این خرافات و مسائل اشتباه ایمن کنیم.

1- باید همیشه صبر کنید تا باتری به کمترین درصد ممکن برسد و بعد آن را شارژ کنید!

.

اتفاقا کاملا برعکس!

باتری های موبایل زمانی که کمترین یا بیشترین مقدار شارژ دارند، در آسیب پذیرترین حالت ممکن هستند. بهترین نقطه برای انجام عملیات شارژدهی سلول های لیتیوم یون، ظرفیت 50 درصدی است. اما خب قطعا همیشه شارژ کردن گوشی دقیقا در حالت 50 درصد ممکن نیست. لذا کارشناسان مناسب ترین زمان برای تغذیه باتری موبایل را 20 تا 80 درصد مشخص کرده‌اند. رعایت این مساله باعث افزایش سیکل عمر باتری موبایل شما خواهد شد.

.

شارژ باتری

.

2- اگر بعد از پرشدن باتری موبایل، آن را متصل به شارژر نگه دارید، باتری آن آسیب می‌بیند!

.

این هم یکی دیگر از شایعاتی است که مدت هاست در میان کاربران پخش شده و حتی وسواس زیادی هم به آن بوجود آمده است. مشخصا در دنیای مدرن امروز و تکنولوژی های پیشرفته استفاده شده در اسمارت فون ها، نبود راه حلی برای جلوگیری از مساله ای به این سادگی، غیرممکن است!

.

باتری ایفون ایکس

.

در تمامی اسمارت فون هایی که امروزه کاربران استفاده می‌کنند، قابلیتی وجود دارد که پس از پر شدن سلول های لیتیوم یون باتری، جریان برق را قطع می‌کند و از شارژ بیش از حد یا Over Charge شدن باتری جلوگیری می‌کند. این قطع بودن جریان تا زمانی که باتری در حالت شارژ 100 درصد قرار داشته باشد، ادامه دارد و با پایین آمدن درصد شارژ، دوباره جریان متصل می‌شود. جالب است بدانید که این قطع کننده اتصال در درصد های پایین تری از درصد کامل ظرفیت باتری (100 درصد حقیقی) تنظیم شده است تا در صورت ایجاد مشکل و نوسان، بلافاصله باتری را دچار مشکل نکند. برای همین است که گفته می‌شود گوشی موبایل حتی بعد از 100 درصد شدن هم باز قابلیت شارژ شدن مخفی دارد.

پس اصلا نگران این موضوع نباشید، باتری موبایل شما (اگر اورجینال باشد و از سلول های باکیفیت و مرغوب تشکیل شده باشد) درصورتیکه روزها به شارژ بماند هم باز مشکلی برایش پیش نخواهد آمد.

.

3- از موبایلتان در هنگام شارژ استفاده نکنید!

.

این یک باور غلط است که استفاده از گوشی زمانی که به شارژ است، می‌تواند به آن آسیب بزند. با کمی تامل می‌توانید به بی اساس بودن این شایعه پی ببرید!

دقت داشته باشید که گوشی شما اگر روشن باشد، به احتمال خیلی زیاد به علت روشن بودن GPS، بلوتوث، وای‌فا و یا Mobile Data در حال دریافت و ارسال اطلاعات است. مثلا نرم افزار خبری که برای شما اخبار ارسال کند، نرم افزار آب و هوا که مرتبا بروزسانی شرایط آب و هوا را دریافت می‌کند و حتی روشن بودن هشدار زمانی در حالتی که آن را برای ساعت خاصی تنظیم کرده باشید، همه این ها برای اسمارت فون شما به معنای ” کارکردن با موبایل ” است. درنتیجه تفاوتی ندارد که شما از آن استفاده کنید یا نه.

.

4- وقتی گوشی تان را به شارژ زدید، حتما تا پر شدن کامل آن صبر کنید!

.

استفاده کردن از گوشی در حالت شارژ

.

با استناد به توضیحات مورد اول، متوجه شدید که بهترین زمان برای عملیات شارژ و دشارژ، بین 20 تا 80 درصد است که کمترین اثر “استهلاک” را برای باتری شما در پی دارد.

.

5- اگر باتری گوشی را در فریزر بگذارید، مقداری به شارژ آن اضافه می‌شود!

.

این هم یکی از نکات عجیبی است که از حدود یک دهه پیش بعضی افراد از آن به عنوان یک نکته خاص و مخفی برای مواقع ضروری یاد می‌کنند. به این صورت که اگر گوشی شما خاموش شد، باتری آن را در فریز بگذارید و بعد از مدتی آن را به گوشی برگردانید، می‌بینید که حدود 2-5 درصد به شارژ آن اضافه شده است.

لازم است بدانید نه تنها این مهم عمرباتری شما را افزایش نمی‌دهد، بلکه به علت تنش سرمایی که برای سلول های لیتیوم یونی به وجود می‌آورد آنها را به شدت تحت استرس قرار داده و باعث کاهش عمرمفید باتری می‌شود. به هیچ عنوان به این نکات و ایده هایی که زاییده تخیلات افراد و فروشنده هاست، توجه نکنید. فراموش نکنید هیچ کار خیلی مخفی و عجیبی برای افزایش عمرباتری موبایل شما وجود ندارد. پس مراقب سواستفاده های احتمالی باشید.

.

6- روشن بودن Wifi و استفاده از اینترنت بیشترین مصرف باتری را دارد!

.

صحیح است که در هنگام استفاده از وای‌فا مخصوصا در زمانی که قدرت سیگنال ها کم است و پیوسته دستگاه شما در حال آنتن یابی است، مصرف باتری به شدت افزایش می‌یابد به طوریکه در انگلیسی از واژه “Draining” به معنی کاهش چشم گیر شارژ برای توصیف آن استفاده می‌کنند. اما هیچ استفاده ای به اندازه گیمینگ یا بازی کردن با موبایل آن هم بازی های اچ‌دی و دیتادار از باتری شما انرژی دریافت نمی‌کند. پس حواستان باشد اگر موبایلتان را در طول روز لازم دارید و از طرفی هم به منبع شارژ دسترسی ندارید، به هیچ عنوان با آن بازی نکنید!

.

7- اگر بلوتوث و وای فا و جی‌پی‌اس روشن باشند، باتری را تمام می‌کنند!

.

همانطور که گفته شد سیگنال یابی، استفاده از بلوتوث و جی‌پی‌اس می‌توانند به سرعت شارژ شما را مصرف کنند. اما این مساله فقط فقط در حالتی است که این سرویس ها در حال فعالیت باشند!

.

عمر باتری

.

روشن بودن وای‌فا در صورتی که سیگنالی در محیط نباشد، یا بلوتوث در صورتیکه دستگاهی در نزدیکی شما مجهز به بلوتوث نباشد، تاثیر قابل مشاهده‌ای بر روی عمرباتری شما ندارد. هرچند نمیتوان انرژی مصرفی را صفر در نظر گرفت اما خب این مقدار بسیارناچیز است و می‌توان از آن به طور کلی چشم‌پوشی کرد.

اگر عمرباتری برای شما اهمیت زیادی دارد، به جای سخت گیری در این مسائل، روشنایی نمایشگر را کاهش دهید!

یا این مطلب را بخوانید : 7 اشتباه ساده که شارژتان را تمام می‌کند!

.

8- شارژر فندکی خودرو باتری گوشی تان را آسیب می‌زند!

.

این مورد هم از جمله باورهای غلطی است که در مورد استفاده از شارژر فندکی خودرو برای شارژ باتری در بین مردم شایع است. این مساله برای برخی افراد به حدی جدی شده است که درصورت خاموش شدن تلفن همراه، بازهم از شارژر فندکی برای انرژی رسانی به آن صرف نظر می‌کنند.

اگر شما یک شارژر خودرو اورجینال از برندهای معبتر مانند الدینیو، هوکو، انکر، آکی  داشته باشید، هیچ نگرانی از بابت آسیب به باتری گجت خود به دل خود راه ندهید. مهم نیست چه مدل گجتی استفاده می‌کنید، این شارژر ها هیچ آسیبی را متوجه دستگاه تان نخواهند کرد و دقیقا عملکردی شبیه به شارژر دیواری، دارند.

.شارژر فندکی انکر اورجینال

.

در صورتیکه علاقه‌مند به تهیه یک شارژر فندکی اورجینال هستید، ما در فروشگاه اینترنتی دکترباتری، تنوع کاملی از این نوع شارژر ها را بر اساس برند، قیمت و کاربرد برای شما دستچین کرده‌ایم. تمامی محصولاتی که در صفحه شارژر های فندکی مشاهده می‌کنید، اورجینال بوده و به نسبت قیمت خود بهترین کیفیت را عرضه می‌کنند. همین هم باعث شده تا ما آنها را به شما پیشنهاد کنیم.

همچنین می‌توانید قبل از انتخاب از مشاوره رایگان و برخط تیم پشتیبانی دکترباتری استفاده کنید.

.

با تشکر از زمانی که در دکترمگ گذراندید.

خوشحال می‌شویم تا شما هم در بحث های ما شرکت کنید و سوالات و نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

مطمئنا تمامی نظرات خوانده می‌شوند و توسط کارشناسان در اسرع وقت پاسخ داده خواهند شد.